SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
telefon: 516 00 88 85

Profilaktyka

W ramach profilaktyki oferujemy Państwu:

Usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków
.

Wzmacnianie szkliwa
Szkliwo zębów można wzmocnić lakierując je skoncentrowanym preparatem z fluorem. Zabieg trwa krótko i jest bezbolesny.

Zęby zbudowane są z hydroksyapatytów, których głównym składnikiem są związki wapnia. Wapń jest jednak mało odporny na kwasowe środowisko, które pojawia się w jamie ustnej po zjedzeniu cukrów.

Po lakierowaniu zębów zawarty w preparacie fluor wbudowuje się w tkankę zębową. Z hydroksyapatytów tworzą się fluoroapatyty, związki dużo bardziej odporne na działanie kwasów. W ten sposób zęby zostają wzmocnione, wolniej przebiega pierwszy etap powstawania próchnicy czyli demineralizacja, a nawet niewielkie odwapnienia mogą zostać zdemineralizowane czyli odwrócone.

Lakierowanie fluorem
To wzmacnianie szkliwa zębowego preparatami z fluorem. Podczas zabiegu lakierowania skoncentrowanym preparatem pokrywa się jednorazowo wszystkie zęby. Dzięki temu fluor wbudowuje się w tkankę zębową tworząc odporne na kwasy fluoroapatyty. Dzięki temu wolniej rozwija się próchnica.

Zabieg ten pomaga również zwalczać nadwrażliwość zębów oraz leczy początkowe stadia próchnicy remineralizując miejsca, które już uległy odwapnieniu. Zabieg najczęściej przeprowadza się po oczyszczeniu zębów z osadu i kamienia. Trwa krótko i jest bezbolesny. Po lakierowaniu nie należy jeść i pić przez 2h. A jeżeli lakierowanie było wykonywane po południu nie myje się w tym dniu zębów. Od dnia następnego wszelkie zabiegi higienizacji (mycia i nitkowania zębów) przeprowadza się normalnie

Piaskowanie zębów
To zabieg profilaktyczny mający na celu oczyszczenie zębów z nieestetycznych osadów z kawy, papierosów czy herbaty. Jest bezpieczny i bezbolesny.

Polega na usuwaniu osadu z zębów poprzez strumień sprężonego powietrza, który jest nośnikiem specjalnego ściernego proszku. Najczęściej wykonuje się go razem ze skalingiem, jako element uzupełniający czyszczenie. Piaskowaniem bowiem nie oczyścimy kamienia nazębnego.

Należy pamiętać, że nie zawsze istnieją wskazania do zabiegu piaskowania i celowość takiego zabiegu powinien ocenić lekarz. Piaskowaniem nie wybielimy struktury zęba, możemy go tylko oczyścić z zewnątrzpochodnych przebarwień. Piaskowanie należy przeprowadzać w zależności od skłonności do powstawania osadów jednak nie częściej niż raz na 3-6 miesięcy. Im dłużej osad pozostawiony jest na zębach tym trudniej go później usunąć i tym większym siedliskiem bakterii się staje, przyczyniając się do chorób dziąseł.

Lakowanie zębów
To zabieg profilaktyczny tzn. taki, który ma za zadanie uchronić zęby przed rozwinięciem się w nim próchnicy. Lakowanie zębów polega na oczyszczeniu zęba oraz wypełnieniu naturalnych bruzd i zagłębień specjalnym płynem. Dzięki temu osad z jedzenia oraz kamień nazębny można łatwiej usunąć podczas codziennego szczotkowania zębów. To z kolei zapobiega powstawaniu próchnicy.

Lakowanie zębów jest zabiegiem bezbolesnym, stosunkowo krótkim i przyjemnym. Podczas zabiegu lakowania zębów nie używamy wierteł. Polecamy go szczególnie dzieciom i młodzieży, które ze względu na niewielką wprawę w czyszczeniu zębów mogą słabo doczyszczać te trudno dostępne miejsca. Zabieg lakowania zębów pozwoli zmniejszyć szansę pojawienia się próchnicy.

Zabezpieczanie bruzd przed próchnicą
To inaczej lakowanie zębów. Lakuje się pojedyncze zęby, te które tego wymagają. Są to zęby z głębokimi bruzdami czy zagłębieniami. Lak aplikowany przez lekarza, po wcześniejszym oczyszczeniu zęba szczoteczką, zapływa w zagłębienia wypełniając je i wypłaszczając. Miejsca te dużo łatwiej jest czyścić, a jedzenie już tam nie zalega. Zabieg jest szybki i bezbolesny, a dzięki niemu możemy uniknąć rozwoju próchnicy

Umów się na wizytę!

Skorzystaj z prostego formularza ON-LINE
lub ZADZWOŃ do nas!