SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
telefon: 516 00 88 85

Zalecenia po wizycie

Strona głównaDla pacjentaZalecenia po wizycie
+
Po ekstrakcji zęba
 1. Pół godziny należy uciskać miejsce po usuniętym zębie tamponem.
   
 2. 2 godziny po zabiegu nie należy pić ani jeść.
   
 3. W dniu zabiegu nie należy intensywnie płukać ust. Palenie jest zabronione. Należy dbać o higienę jamy ustnej ostrożnie obchodząc się z raną.
   
 4. W dniu zabiegu nie pić gorących płynów i nie jeść gorących potraw.
   
 5. W miejscu po usuniętym zębie musi powstać skrzep krwi, na bazie którego zębodół będzie się goił, a więc nie należy oczyszczać zębodołu ze skrzepu.
   
 6. Po zabiegu można, od zewnątrz, przykładać zimny kompres. Najlepiej jeśli owiniemy w szmatkę woreczek z lodem (z umiarem by nie spowodować odmrożenia skóry).
   
 7. Można przyjmować środki przeciwbólowe np. paracetamol czy ibuprom.
   
 8. Niewskazany jest wysiłek fizyczny.
   
 9. Gdy po kliku godzinach zębodół nadal krwawi, należy zgłosić się do lekarza w celu wykonania dodatkowego opatrunku.
+
Po wybielaniu zębów
Obowiązuje "biała dieta" czyli jedzenie białych potraw.
 
 1. Nie wolno: palić papierosów, pić kawy, herbaty, czerwonego wina, ciemnych soków owocowych.
   
 2. Nie wolno jeść barwiących potraw np. jagód, wiśni.
   
 3. Gdy pojawiła się nadwrażliwość zębów należy stosować płukanki i pasty do nadwrażliwych zębów. Należy unikać mocno kwaśnych potraw i napojów.
+
Po lakierowaniu zębów
Przez godzinę nie należy pić ani jeść.
W dniu lakierowania nie należy myć zębów-by fluor z lakieru mógł wbudować się w tkankę zęba.
Należy unikać kwaśnych pokarmów i płynów oraz bardzo twardego jedzenia np. orzechów, które mogłyby rozpuścić lub zetrzeć lakier.
+
Jak dbać o protezę
Protezę należy regularnie czyścić miękką szczoteczką do zębów oraz łagodną pastą do zębów.
Błona śluzowa jamy ustnej wymaga delikatnego masażu miękką szczoteczką w celu oczyszczenia jej z resztek jedzenia oraz zwiększenia jej ukrwienia - zapewnia to jej lepsze funkcjonowanie.

Na noc należy wyjmować protezę by błona śluzowa jamy ustnej miała czas na "odpoczynek" od ucisku protezy. Protezę przechowujemy na sucho, zawiniętą w czystą chusteczkę.

Do nowej protezy trzeba się przyzwyczaić. W tym celu należy intensywnie użytkować protezę. Im częściej będziemy z niej korzystać tym szybciej organizm się do niej zaadoptuje. Normalnym jest początkowe, zwiększone wydzielanie śliny - w tej sytuacji pomocne jest ssanie landrynek do czasu aż wydzielanie śliny się znormalizuje.

By nauczyć się prawidłowo mówić, podczas użytkowania nowej protezy, pomocne jest czytanie na głos. W ciągu 2 tygodni ćwiczeń język przyzwyczai się do nowych warunków, a wymowa poprawi się.

Należy pamiętać o tym, by nie odgryzać jedzenia zębami przednimi gdyż będzie to prowadzić do odrywania się protezy od podłoża. Kęsy należy odgryzać zębami bocznymi natomiast jedzenie przeżuwać równolegle po jednej i drugiej stronie-zapewni to odpowiedni balans protezie i zapobiegnie jej odrywaniu się po jednej ze stron.
Należy w większym stopniu korzystać z noża i widelca, kroić mniejsze kęsy. Unikać pokarmów mocno twardych i ciągnących.
+
Zalecenia po założeniu wypełnienia „plomby”
W zależności od materiału. którym wypełniono ubytek w zębie, po zabiegu nie należy jeść przez około 1 godzinę. Należy wstrzymać się od picia około pół godziny.
+
Zalecenia po znieczuleniu
Znieczulenie rutynowo wykonywane w gabinecie stomatologicznym dzielimy na dwa rodzaje.

Znieczulenie przewodowe i nasiękowe. W zależności od typu wykonanego znieczulenia czas jego trwania będzie inny.

Znieczulenie nasiękowe ,wykonywane najczęściej przy leczeniu zębów górnych, jest słabiej odczuwane przez pacjenta i trwa krócej tj. około 3 godziny choć osobniczo może się to zmieniać. Zależy to również od ilości podanego znieczulenia.

Znieczulenie przewodowe, wykonywane najczęściej przy leczeniu zębów dolnych trwa dłużej i ma większy zasięg swojego działania. Przy tym znieczuleniu zwykle pacjent ma znieczulone pól języka oraz pół wargi dolnej. Takie znieczulenie może być odczuwane przez pacjenta około 6 godzin.

Samo znieczulenie nie jest przeciwskazaniem do picia ani jedzenia ale trzeba być bardzo ostrożnym by nie przygryźć sobie wargi lub języka. Nie należy również uciskać znieczulonego miejsca. Siła ucisku jest wówczas niekontrolowana i może spowodować uraz, a co za tym idzie powstanie obrzęku.

Umów się na wizytę!

Skorzystaj z prostego formularza ON-LINE
lub ZADZWOŃ do nas!