SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
telefon: 516 00 88 85

Wiedzieć więcej

+
Wybielanie zębów
DLACZEGO ZĘBY ULEGAJĄ PRZEBARWIENIOM?
Powodów może być kilka. Przebarwienia mogą powstać podczas nieprawidłowego rozwoju zębów, z powodu przyjmowania w dzieciństwie antybiotyków z grupy tetracyklin, z powodu stosowania używek takich jak czerwone wino, papierosy czy kawa, a niektóre osoby mają, po prostu, naturalnie ciemniejszy odcnień zębów.

CZY WYBIELANIE ZĘBÓW JEST BEZPIECZNE?
Tak, pod warunkiem przeprowadzenia zabiegu pod nadzorem specjalisty. Aktualnie dostępne metody wybielania pozwalają na efektywne i bezpieczne wybielanie zębów pod warunkiem, że stosowane są prawidłowo. Włączając w to wstępną diagnozę i badanie lekarskie, profesjonalne czyszczenie zębów, instruktaż i omówienie całego procesu wybielania, jak i kontrolę całego procesu. Wybielanie zębów na własną rękę stanowi ryzyko dla zębów i dziąseł i często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Przy braku kontroli lekarza nad zabiegiem może wystąpić nierównomierne wybielenie zębów, a przy niekontrolowanym nadmiernym wybieleniu zęby mogą stać się przezroczyste i w efekcie sprawiać wrażenie ciemniejszych.

NA CZYM POLEGA WYBIELANIE?
Wybielanie to proces chemiczny. Zawarte w środkach wybielających nadtlenki wnikają w strukturę zęba. Tam rozkładają związki odpowiedzialne za przebarwienia zębów.. Proces ten nie zmienia jednak struktury zęba, zmieniony zostaje jedynie jego wewnętrzny kolor.

JAK WYGLĄDA ZABIEG WYBIELANIA
Konieczna jest wizyta konsultacyjna, na której lekarz ocenia higienę jamy ustnej, usuwa kamień nazębny i osad, zabezpiecza nieszczelne wypełnienia. Lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad w celu określenia czy nie istnieją przeciwskazania do zabiegu wybielania tj. znaczna nadwrażliwośc zębów, stacia szkliwa, alergie na utleniacze, glicerynę i żywice poliakrylowe, ciąża, wiek poniżej 16 roku życia, ostry stan zapalny przyzębia. Najczęściej zabieg wybielania przeprowadza sie podczas jednogodzinnej wizyty, podczas której lekarz nakłada na zęby preparat wybielający Opalescence Boost. Efekt wybielania można osiągnąć wówczas nawet po jednej wizycie. W trudniejszych przypadkach zabieg wybielania jednoseansowego zastępujemy lub uzupełniamy wybielaniem nakładkowym. Lekarz pobiera wyciski, pozwalające na wykonanie indywidualnych dla każdego pacjenta, przezroczystych, elastycznych nakładek. Lekarz wydaje pacjentowi strzykawki z żelem Opalescence oraz nakładki i wyjaśnia sposób ich stosowania. W zależności od potrzeby kuracja trwa od 3-10 nocy, a co kilka dni wyznaczane są wizyty kontrolne.

JAK DŁUGO UTRZYMA SIĘ EFEKT WYBIELANIA
U osób zachowujących prawidłową higienę jamy ustnej wybielanie jest trwałe jak każdy zabieg stomatologiczny. Jasny kolor utrzymuje się tym dłużej im pacjent skrupulatniej stosuje się do zaleceń dbania o właściwą higienę zębów. Wybielane zęby mogą ciemnieć po kilku latach od zabiegu- w dużej mierze zależy to od wpływu substancji przebarwiających zęby: tytoń, kawa, czerwone wino.

O ZABIEGU WYBIELANIA
Przez kilka dni (minimum 2 dni) należy stosować białą dietę czyli wykluczyć z jedzenia i picia wszelkie substacje kolorowe: papierosy, kawa, herbata, soki, buraczki, a nawet kolorowe pasty do zębów.
W razie wystąpienia nadwrażliwości zębów stosować pasty i płukanki przeznaczone dla zębów nadwrażliwych. Utrzywywać higienę jamy ustnej.
Po 2 tygodniach od wybielania ( w tym czasie stabilizuje się kolor wybielonych zębów) należy wymienić stare wypełnienia, które nie zmieniają swojej barwy w czasie wybielania.
Co pół roku planować zabieg profesjonalnego oczyszczania zębów z osadów i kamienia.
+
Jak zadbać o podrażnione dziąsła
CZY MAM PODRAŻNIONE DZIĄSŁA?
Podrażnienie dziąseł objawia się ich zaczerwienieniem, obrzękiem oraz krwawieniem podczas szczotkowania. Główną przyczyną problemów z dziąsłami jest płytka nazębna. Jest to miękki, prawie niewidoczny nalot składający się głównie z bakterii, który osadza się i rozwija na powierzchni zębów. Bakterie wytwarzają toksyczne substancje, które podrażniają dziąsła, powodując lokalny stan zapalny

KONSEKWENCJE
jeśli nie leczymy podrażnionych dziąseł, to następuje ich cofanie się. Połączenie między dziąsłem a zębem zostaje zniszczone i powstaje tam wgłębienie zwane kieszonką dziąsłową. W przypadku braku leczenia, stan zapalny stopniowo narasta. Wytwarzane przez bakterie toksyny atakują kość, rozpuszczając ją. Zęby zaczynają się chwiać i pojawia się ryzyko ich wypadnięcia

JAK ZPOBIEGAĆ
Jeśli na Twoich zębach zgromadził się kamień nazębny: szczotkowanie zębów już nie wystarczy, aby go usunąć konieczna jest wizyta u stomatologa i całkowicie bezbolesny zabieg usunięcia kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków.
ygorystyczna higiena jamy ustnej. Należy bardzo dokładnie szczotkować zęby aby usunąć nalot (płytkę nazębną) z zębów jak również nalot gromadzący się na brzegu dziąseł. Należy codziennie czyścić przestrzenie między zębami za pomocą nici dentystycznych oraz stosować dobraną indywidualnie przez lekarza pastę do zębów i płyn do płukania jamy ustnej.
Używaj miękkiej lub ultra miękkiej szczoteczki do zębów w zależności od nasielnia objawów podrażnienia dziąseł. Więcej w pkt. 3 "Jak prawidłowo szczotkować zęby?".
Regularnie odwiedzaj stomatologa (co najmniej co pół roku), aby umożliwić wczesne rozpoznanie ewentualnego zapalenia dziąseł.
+
Odsłonięte szyjki zębowe i nadwrażliwe zęby
Szyjka zębowa to styk korony zęba z korzeniem. W warunkach prawidłowych miejsce to jest osłonięte dziąsłem. Zdarza się, że np. w wyniku niewłaściwego szczotkowania, zapalenia dziąseł lub pod wpływem wieku, zaciskania zębów, dziąsła cofają się, odsłaniając szyjki zębowe. Z odsłoniętymi szyjkami związane są 3 PROBLEMY

Wysokie ryzyko PRÓCHNICY szyjek, ponieważ są one zbudowane z substancji zwanej zębiną, która jest mniej odporna na kwasy bakteryjne niż szkliwo.

WRAŻLIWOŚC ZĘBÓW czyli ostry ból w reakcji na ciepło lub zimno, słodkie lub kwaśne pokarmy, na szczotkowanie zębów a nawet na wiatr! Tą dolegliwość nazywamy "nadwrażliwością zębiny". Silny ból spowodowany jest odsłonięciem szyjek zębowych, co powoduje narażenie zębów na działanie czynników drażniących, które powodują ból.

NADMIERNE ŚCIERANIE ZĘBÓW w okolicy szyjek, gdyż zębina jest bardziej miękka i mniej odporna na ścieranie niż szkliwo pokrywające koronę zęba.

JAK ZADBAĆ O WRAŻLIWE ZĘBY
Ograniczamy działanie czynników drażniących zęby: np. spożywanie kwaśnych pokarmów (soki z owoców cytrusowych), pokarmów zakwaszających ślinę jak słodkie napoje gazowane.
Zapobiegamy rozwojowi bakterii: ograniczamy spożywanie cukru, regularnie szczotkujemy zęby używając pasty do wrażliwych zębów o niskiej ścieralności. Płuczemy jamę ustną płynem zmniejszającym nadwrażliwość i zapobiegającym próchnicy.
Po zjedzeniu czy wypiciu kwaśnych produktów płuczemy usta wodą i szczotkujemy zęby najwcześniej za 30 minut (by nie ścierać rozmiękczonych przez kwasy tkanek zęba).
Używamy miękkiej szczoteczki do zębów. Szczotkujemy ruchami wymiatającymi w kierunku od dziąseł do krawędzi zęba (poproś lekarza o pokazanie jak ruch wymiatający prawidłowo wykonywać) Nie wykonujemy szczoteczką ruchów poziomych, ani nie przyciskamy zbyt mocno szczoteczki do zębów.
Dwa razy do roku kontrolujemy stan zębów u stomatologa.
+
Co to jest kamień nazębny
Powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej, w miejscach gdzie nie została ona całkowicie usunięta podczas szczotkowania zębów. Częstotliwość pojawiania się kamienia zależy od prawidłowego oczyszczania zębów, stosowania płynów do płukania jamy ustnej, które spowalniają ten proces ale również od składu śliny i nawyków żywieniowych. Dlatego zabieg usuwania kamienia nazębnego należy powtarzać, zależnie od predyspozycji do jego powstawania, co 3 miesiące lub co pół roku. Bardzo istotnym elementem spowalniania procesu odkładania się na zębach kamienia, jest właściwe oczyszczanie zębów z płytki nazębnej. Dlatego tak ważne, by nauczyć się prawidłowo szczotkować zęby. Zobacz więcej w podpunkcie "Jak prawidłowo szczotkować zęby?".
+
Co to jest płytka nazębna
Jest białym nalotem przylegającem do zęba i uzupełnień protetycznych. Powierzchnie te pokrywa w ilości odwrotnie proporcjonalnej do higieny jamy ustnej. W większości składa się z bakterii, które odpowiedzialne są za powstawanie próchnicy i zapalenia dziąseł. Płytkę nazębną można usunąć samodzielnie, dzięki prawidłowemu szczotkowaniu zębów. W miejscu gdzie płytka nie została usunięta, odkładają się sole mineralne zawarte w ślinie. W ten sposób powstaje kamień nazębny.
+
Jak prawidłowo szczotkować zęby
Skąd wiesz, że prawidłowo szczotkujesz zęby?
Czy ważne jest mycie zębów czy pewność, że są naprawdę umyte?
Czy kiedykolwiek ktoś, kto się na tym faktycznie zna, pokazał Ci jak należy szczotkować zęby?

Jeśli odpowiedź brzmi "nie" oznacza to, że potrzebny jest Ci kurs szczotkowania zębów! Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele miejsc ich zębów, po szczotkowaniu, pozostaje zupełnie nieumytych! A to przecież dzięki prawidłowej higienie możemy ustrzec nasze zęby przed próchnicą. Mając na uwadze zdrowie Twoich zębów proponujemy Ci kurs szczotkowania zębów. Na własne oczy będziesz mógł się przekonać, które miejsce podczas szczotkowania jest Twoim słabszym punktem. Dowiedz się raz korzystaj całe życie! Zapytaj o szczegóły w naszym gabinecie.
+
Jakiej szczoteczki używać?
Wybierz szczoteczkę o średnim lub miękkim włosiu. Zbyt twarde może podrażnić dziąsła.
Szczoteczka powinna być wygodna w użyciu, wybierz więc szczoteczkę o niezbyt wąskim trzonku, najlepiej gumowanym co wyeliminuje możliwość ślizgania się szczoteczki w dłoni.
Główka szczoteczki nie powinna być ani za mała ani za duża. Najlepiej jest gdy obejmuje 2-2.5 sąsiednich zębów.
Bardzo dużo bakterii występuje na języku warto więc rozważyć szczoteczkę do zębów umożliwiającą jego czyszczenie.
Elektryczna szczoteczka jest szczególnie polecana dla osób, które mają trudności ze szczotkowaniem lub które mają ograniczoną sprawność manualną. Szczoteczki elektrycznej nie należy zbyt mocno przyciskać do zębów i zbyt szybko przesuwać po zębach.
Jeśli masz problem z chorobami dziąseł skorzystaj z porady dentysty, który dobierze rodzaj szczoteczki najlepszy dla Ciebie.

PAMIĘTAJ O:
Zmieniaj szczoteczkę średnio co 3 miesiące lub gdy pojawią się ślady jej zużycia.
Bardzo ważna jest wymiana szczoteczki po zakończeniu przeziębienia, ponieważ na włosiu zbierają się bakterie mogące doprowadzić do powtórnej infekcji.
Nie jest korzystne przechowywanie szczoteczki w zamkniętych pudełeczkach. Włosie szczoteczki pozostaje wówczas dłużej wilgotne zapewniając bakteriom idealne warunki do namnażania się.
+
Nitkujmy na zdrowie!
Używając podczas mycia zębów jedynie szczoteczki, oczyszczamy zaledwie 3 z 5 powierzchni korony zęba! Nawet najlepsza szczoteczka nie jest w stanie oczyścić miejsc stycznych zębów. Dlatego staranna higiena jamy ustnej bez stosowania nitki dentystycznej to tylko połowa sukcesu na drodze do zębów bez próchnicy.

Stosowanie nitki wymaga pewnej wprawy. Najlepiej poprosić lekarza o pokazanie w jaki sposób skutecznie nitkować zęby by jednocześnie nie uszkadzać delikatnych tkanek przyzębia.

Do wyboru mamy kilka typów nitek dentystycznych: woskowane, nie woskowane, z fluorem i bez fluoru, miętowe i nautralne w smaku oraz takie, które pęcznieją pod wpływem śliny. Nitkę dobieramy przede wszystkim w zależności od stopnia stłoczeń naszych zębów. Jeśli mamy ciasne przestrzenie miedzyzębowe wówczas powinniśmy wybrać nitkę woskowaną, taśmową lub bardzo cienką. Jeżeli nasze przestrzenie miedzyzębowe są luźniejsze najlepiej jest wybrać nitkę pęczniejącą w kontakcie ze śliną. Inną odmianę stanowią nitki służące oczyszczaniu przestrzeni pod przęsłami mostów lub przy zamkach stałych aparatów ortodontycznych. Są to grubsze nitki z usztywnionymi końcami, dzięki nim można przewlec nitkę pod uzupełnieniem protetycznym.

Kilka przykładów dostępnych nitek dentystycznych:
Johson&Johson Reach floss-jest jednocześnie miętowa, woskowana i z fluorem
Beauty Formulas Active Advance dental floss- jednocześnie miętowa, woskowana i z fluorem
Beauty Formulas Active Expanding floss-pęczniejąca w kontakcie ze śliną
Oral-B essential floss-miętowa lub neutralna. Włókno pokryte poliamidem
Oral-B satin floss-miętowa, zalecana do ciasnych przestrzeni
Oral-B Superfloss-do przęseł mostów i zamków ortodontycznych
Jordan Regular-z fluorem
Jordan classic mint-miętowa, woskowana
Jordan expanding-pęczniejąca, z fluorem
+
Co to jest próchnica?
Próchnica jest to choroba bakteryjna zębów. Bakterie gromadzące się na zębach i formujące płytkę bakteryjną wytwarzają kwasy z substratów obecnych w naszym pożywieniu. Im więcej cukrów spożywamy i rzadziej myjemy zęby- tym łatwiej i szybciej bakterie rozpuszczają nasze zęby prowadząc do odwapnienia szkliwa. Szkliwo stanowi mur chroniący głębsze i delikatniejsze tkanki zęba, w których próchnica rozprzestrzenia się znacznie szybciej. Jeśli nie zadziałamy w porę bakterie penetrują głębiej docierając do miazgi zęba powodując jej zapalenie. Wówczas zwykła "plomba" nie wystarczy i koniecznym staje się leczenie kanałowe. Pamiętaj: mały ubytek mały problem. Dlatego tak ważne by nie zwlekać z wizytą w gabinecie do ostatniej chwili. Często nawet nie wiemy, że w naszych zębach bakterie rozpoczęły nieodwracalny proces niszczenia. Warto więc regularnie szczotkować zęby, wzmacniać szkliwo lakierami z fluorem oraz kontrolować w gabinecie stomatologicznym stan zębów co pół roku.

CO TO JEST LAKIEROWANIE ZĘBÓW
Lakierowanie jest to jeden z elementów profesjonalnej profilaktyki zabezpieczającym zęby przed próchnicą. Przeprowadza się go w gabinecie. Po oczyszczeniu zębów z osadu i kamienia na powierzchnie zębów aplikuje się lakier z fluorem. Lakier, pozostawiony na zębach, wnika w ich strukturę sprawiając, że bakteriom jest znacznie trudniej rozpuścić szkliwo i "zjadać" nasze zęby

Umów się na zabieg lakierowania zębów w naszym gabinecie!
+
Co to jest i na czym polega leczenie kanałowe
Troszcząc się o Państwa zdrowie i prawidłowo przeprowadzone leczenie endodontyczne, mamy również na uwadze Państwa prawo do decydowania jaki sposób leczenia będzie dla Państwa najkorzystniejszy. Pragniemy dzielić się z Państwem naszymi spostrzeżeniami dotyczącymi postawionej diagnozy i przeprowadzonego leczenia.

LECZENIE KANAŁOWE (ENDODONTYCZNE)
polega na usunięciu z wnętrza zęba jego miazgi. Miazga składa się z naczyń i nerwów. Jej zadaniem jest odżywianie zęba. Leczenie kanałowe podejmuje się w sytuacji gdy miazga uległa zapaleniu. Wskazań do leczenia kanałowego jest kilka:

Nieodwracalne zapalenie miazgi zęba - przyczyną jest najczęściej zaawansowana próchnica, głębokie ubytki ale również choroby przyzębia czyli tzw. zespół endo-perio.
Urazy zębów.
Wskazania protetyczne.
Zęby, które pomimo wcześniejszego leczenia wykazują zmiany okołowierzchołkowe.

Wobec chęci poinformowania Państwa o wszystkich aspektach prowadzonego przez nas leczenia, uważamy za istotne przybliżenie Państwu informacji dotyczących ryzyka, z którym należy się liczyć wyrażając zgodę na w/w. leczenie. Przed podjęciem decyzji o leczeniu należy być świadomym, że:

Leczenie kanałowe ma na celu zachowanie i utrzymanie zęba, który w przeciwnym wypadku musiałby być USUNIĘTY. Prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu przy tego typu leczeniu jest wysokie, jednak ponieważ jest to metoda ściśle powiązana z procesami biologicznymi zachodzącymi w Państwa organiźmie, nie można zagwarantować sukcesu w 100%.
Mimo naszych starań sporadycznie zdarza się, że ząb leczony kanałowo będzie potrzebował albo ponownego leczenia kanałowego, albo resekcji.
Pomimo prawidłowego wyleczenia zęba kanałowo, około 5% takich zębów ostatecznie będzie musiało zostać usuniętych.
Szczególną uwagę poświęcamy odbudowie koron leczonych przez nas zębów, ale mimo naszych wysiłków zdarza się, że korona zęba ulega odłamaniu i ząb wymaga ponownej odbudowy. Odbudowa wyleczonego kanałowo zęba za pomocą korony protetycznej ma kluczowe znaczenie w procesie prawidłowego utrzymania zęba.
Odbudowa taka powinna zostać zakończona w ciągu 30 dni od przeprowadzonego leczenia kanałowego.
Należy również pamiętać, że raz usuniętego zęba traci się bezpowrotnie. Sztuczny ząb jest zawsze mniej wydolny w swojej funkcji, będąc jedynie protezą. Dlatego warto podjąć próbę leczenia kanałowego jeśli jest taka możliwość.

Czasami jednak ząb wymaga ekstrakcji czyli jego usunięcia. Powodami takiej sytuacji są m.in.

Bardzo duże zniszczenie zęba obejmujące swoim zasięgiem korzeń.
Złamania poddziąsłowe korony zęba oraz złamania korzenia zęba.
Znaczne rozchwianie zęba spowodowane chorobami przyzębia czyli tkanek mocujących ząb w zębodole.
Rozległy proces zapalny, którego przyczyną jest ząb.
Zmiany zapalne zęba, którego kanały na skutek długotrwałego stanu zapalnego są zobliterowane czyli niedrożne i czasami niemożliwe do udrożnienia.
+
Co to jest korona protetyczna
Korona protetyczna jest to "czapeczka", którą nakłada się na własny ząb pacjenta z kilku wskazań:

W celu odbudowy zniszczonej lub uszkodzonej korony zęba.
W celu poprawy warunków estetycznych zębów martwych, przebarwionych, z defektami szkliwa.
W celu zmiany kształtu lub koloru zęba. W celu odbudowy prawidłowych powierzchni zwarciowych.

By korona protetyczna powstała stomatolog musi oszlifować ząb, pobrać wyciski oraz dobrać kolor porcelany. Następnie technik dentystyczny, w swojej pracowni, wykonuje indywidualną dla każdego pacjena koronę. Jest ona zacementowana na stałe, a więc nie wymaga wyjmowania. Korona protetyczna jest wysoce estetycznym sposobem na odtworzenie promiennego uśmiechu.
+
Co robić aby zęby były bielsze na dłużej
Należy pamiętać, że używki takie jak: herbata, kawa, tytoń, powodują powstawanie na zębach ciemnych, trudnych do usunięcia osadów. One natomiast sprawiają, iż zęby stają się coraz ciemniejsze.

Po pierwsze należy ograniczyć np. ilość spożywanej kawy. Następnie należy wyczyścić zęby z osadu i kamienia. Dokonać tego można jedynie w gabinecie stomatologicznym gdyż osad ten jest mocno przytwierdzony do zęba. Aby nie dopuścić do szybkiego ponownego pojawienia się osadu zalecana jest właściwa higiena jamy ustnej tj. szczotkowanie zębów 3 razy dziennie, używanie płukanek do ust zapobiegających nawarstwianiu się płytki nazębnej oraz nici dentystycznych.

Zaleca się używanie past wybielających, na zmiane ze zwykłymi pastami z fluorem. Pasty wybielające agresywniej ścierają szkliwo i mogą doprowadzić do pojawienia się nadwrażliwości.
+
Jak dbać o zęby naszych dzieci
MITY
O zęby mleczne nie trzeba dbać gdyż niedługo zastąpią je zęby stałe. Taki pogląd doprowadza do konieczności usuwania bardzo zepsutych zębów mlecznych co nie tylko naraża dziecko na niepotrzebny stres ale również prowadzi do rozwoju, w póżniejszym wieku, wad zgryzu, a co za tym idzie do zniekształceń w prawidłowych proporcjach twarzy.

Pierwszymi zębami stałymi jakie pojawiają się w okresie wymiany uzębienia są siekacze (czyli zęby z przodu). Taka nieświadomość powoduje przeoczenie pojawienia się za ostatnimi zębami mlecznymi stałych trzonowców tzw "szóstek". Pojawiają się one najczęściej nieco wcześniej niż zęby sieczne. Brak właściwej higieny pierwszych zębów stałych doprowadza do ich szybkiego zniszczenia, a należy sobie uświadomić fakt, że zęby te mają nam służyć już do końca życia. Po wyrznięciu zęby stałe są słabo zmineralizowane, przez to bardziej podatne na próchnice. Dlatego w okresie wymiany uzębienia należy zmienić pastę na taką, która zawiera większe stężenie fluoru niż pasta stosowana do zębów mlecznych. Należy zabezpieczyć bruzdy nowo wyrzniętych zębów lakiem oraz przeprowadzać regularne kontrole stomatologiczne.

Popsute zęby mleczne należy usuwać. Tak mówią ci, którzy nie wiedzą, iż zęby mleczne "trzymają" miejsce dla zębów stałych, które dopiero mają się wyrznąć. Każdy ząb dąży do kontaktu z drugim zębem. Gdy nie ma "sąsiada" (bo został on usunięty) ząb przemieszcza się w kierunku najbliższego zęba. Wówczas miejsce dla zęba wyrzynającego się w późniejszym czasie jest już zajęte przez przemieszczony w to miejsce inny ząb. Wówczas ząb albo zostaje zatrzymany w kości albo wyrzyna się tam gdzie nie powinien np. na podniebieniu.

FAKTY
Dziecko powinno jeść twarde pożywienie: chleb wraz ze skórką, marchewkę, twarde jabłka. Sprawa staje się oczywista po uzmysłowieniu sobie, że zęby służą do gryzienia. "Ułatwianie" dziecku jedzenia poprzez np. obkrawanie skórki od chleba uniemożliwia prawidłowy rozwój narządu żucia dziecka.

Ssanie kciuka, przedłużające się picie z butelki, wciąganie i ssanie wargi, uciskanie zębów palcami, prowadzą do rozwoju wad zgryzu. Dzieje się tak dlatego, że zęby które są już widoczne w jamie ustnej, nie są do końca uformowane. Ich korzenie są nadal w fazie wzrostu -stąd są one bardzo podatne na wszelkie manipulacje i uciski.

Zębów mlecznych jest mniej niż zębów stałych.

Dziecko powinno zaznajamiać się ze szczoteczką do zębów już od 1 roku życia.  

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna się odbyć już około 18 miesiąca życia dziecka. Wizyty te mają charakter adaptacyjny, zaznajamiający dziecko z gabinetem stomatologicznymi oraz ze stosowanymi narzędziami.

Popsute zęby mleczne zaczynają boleć gdy próchnica jest już mocno zaawansowana. Dlatego konieczne jest przeprowadzanie okresowych badań kontrolnych co 3 miesiące.

CZY WIESZ ŻE
Okres formowania się korzeni zębów mlecznych od momentu pojawienia się ich w jamie ustnej wynosi ok. 1 roku a zębów stałych ok. 3 lat!

Młode zęby stałe są bardziej podatne na próchnice niż dojrzałe zęby stałe.

Spożywanie nadmiaru cukrów przez matkę w okresie ciąży powoduje, że uzębienie przyszłego dziecka jest mniej odporne na próchnice.
+
Halitosis czyli przykry zapach z ust
Jest to dolegliwość z którą niejednokrotnie borykają się pacjenci. Przyczyn może być wiele.

Oprócz tych umiejscowionych w jamie ustnej dolegliwość tę mogą powodować rownież stany zapalne zatok, migdałków czy żołądka. Ze stomatologicznego punktu widzenia aby walczyć z przykrym zapachem z ust należy: Dbać właściwie o higienę jamy ustanej tzn myć zęby minimum 2x dziennie przez 2 minuty. Po wieczornym umyciu zębów można jedynie pić wodę. Należy używać nitki dentystycznej minimum 1x dziennie i wspomagać higienę urządzeniem waterpik. Stosować płukanki do ust.

Są specjalne płukanki dedykowane do tego typu problemu np Meridol halitosis. Czyścić język albo szczoteczką, albo skrobaczką do języka Regularnie, to jest co pół roku, wykonywać wizyty kontrolne oraz profesjonalną higienizację tj. czyszczenie z kamienia nazębnego czyli skaling Należy wyleczyć zęby z próchnicą, stanem zapalnym miazgi oraz przeprowadzić ponowne leczenie kanałowe zębów ze zmianami okołowierzchołkowymi Wymieniać stare wypełnienia, które często przez swoją porowatą strukturę „łapią” brzydki zapach Unikać jedzenia i picia bogatego w cukry w tym soków owocowych
+
Zatrzymana ósemka
Ząb zatrzymany to taki który nie wyrzyna się prawidłowo. Może być całkowicie zatrzymany wtedy nie widać go zupełnie w jamie ustnej i tylko zdjęcie rentgenowskie ujawnia jego obecność. Lub częściowo zatrzymany kiedy jego większa lub mniejsza część przebiła się już przez dziąsło i kontaktuje się z jamą ustną.

Najczęstszą przyczyną zatrzymywania się ósemek jest niewystarczająca ilość miejsca do tego by mogły się prawidłowo ustawić. Zęby zatrzymane całkowicie, jeśli nie są przyczyną dolegliwości, można pozostawić i okresowo kontrolować za pomocą zdjęcia rtg.

Ósemki zatrzymane częściowo wymagają usunięcia ze względu na to, iż bardzo trudno utrzymać przy nich odpowiednią higienę. Zęby takie szybko się psują niejednokrotnie zarażając próchnicą ząb sąsiedni. Jeśli nie usunie się takiego zęba na czas może się okazać, że usunięcia wymaga również nisko popsuty ząb sąsiedni który stykał się z taką psującą się ósemką
+
„Ropny” ząb mleczny
Kiedy miazga zęba mlecznego ulegnie zropieniu zwykle pojawia się ból zęba i ząb staje się tkliwy. Jeżeli na czas nie zostanie otworzona komora zęba wysięk ropny toruje sobie drogę poprzez kość i wytwarza przetokę. Widoczna jest wówczas na dziąśle, w pobliżu chorego zęba, mała kuleczka przez którą może wypływać ropa. Kiedy ropa wypływa przez dziąsło i nie gromadzi się pod korzeniem zęba ból zwykle ustępuje lub znacznie się zmniejsza. Proces chorobowy jednak nie ustaje.

Taki ząb wymaga leczenia, z próbą zachowania go w jamie ustnej lub usunięcia w zależności od stopnia zniszczenia korony zęba i intensywności procesu chorobowego. Należy możliwie jak najszybciej umówić wizytę w gabinecie stomatologicznym.
+
Waterpik czyli irygator wodny
Jest to urządzenie służące do higieny jamy ustnej. Jego zadaniem jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych z resztek pokarmowych, za pomocą wody wystrzeliwanej z końcówki, wąską stróżką i pod ciśnieniem.

Waterpik dzielimy na stacjonarny i przenośny.
Irygator stacjonarny zasilany jest wtyczką do prądu dzięki czemu charakteryzuje go większa moc czyli silniejsze ciśnienie wystrzeliwanego płynu. Zaopatrzony jest w zbiornik, którego objętość to około 600ml. Jest to ilość pozwalająca,z zapasem, wyczyścić każdą przestrzeń miedzyzębową. Zwykle tego typu irygatory mają wymienne końcówki więc z jednego urządzenia może korzystać cała rodzina

Irygator przenośny zasilany jest akumulatorem. Ma mniejsze rozmiary ale też mniejszą moc i zbiornik na płyn ok 130ml czyli by wyczyścić wszystkie przestrzenie międzyzębowe należy go kilkakrotnie napełnić. Jest to więc urządzenie polecane tym, którzy chcą zabierać go w podróż. Irygator w obu typach ma wydłużoną końcówkę dzięki której,bez problemu, dotrzemy do przestrzeni do których trudno nam dotrzeć nitką dentystyczną np w styczną między 7 a 8 zębem górnym. Ustawiwszy moc na nieco niższą masujemy dziąsła polepszając ich kondycje.

Waterpik jest polecany każdemu, kto chce unikać próchnicy na stycznych powierzchniach zębów. Jest niezastąpiony dla tych którzy użytkują stałe uzupełnienia protetyczne (mosty). Pomaga również w utrzymaniu higieny tym,którzy borykają się z problemem kiszonek dziąsłowych. Poprawia kondycję dziąseł i pomaga niwelować przykry zapach z ust.

Umów się na wizytę!

Skorzystaj z prostego formularza ON-LINE
lub ZADZWOŃ do nas!