SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
telefon: 516 00 88 85

Nagłe przypadki

+
Gdy boli ząb
Jeżeli ząb boli po lub podczas jedzenia słodkich pokarmów, to najprawdopodobniej rozwinęła się w nim próchnica. Jest to sygnał informujący o tym, że ząb ulega zniszczeniu. Należy zgłosić się do gabinetu gdzie próchnica zostanie usunięta.

Takiego bólu nie należy bagatelizować ponieważ nieleczona próchnica doprowadzi w konsekwencji do pojawienia się bólu samoistnego. Branie środków przeciwbólowych, w tej sytuacji nie rozwiązuje problemu ponieważ najpewniej doszło już do nieodwracalnych zmian zapalnych w miazdze zęba i należy leczyć go kanałowo.

Jeśli będziemy zwlekać z wizytą u dentysty bóle nasilą się, staną się dokuczliwe, szczególnie w nocy. W dalszej kolejności może pojawić się obrzęk.
+
Gdy pojawi się obrzęk
Obrzęk jest spowodowany rozprzestrzeniającym się stanem zapalnym w tkankach miękkich twarzy. Jego przyczyną jest najprawdopodobniej ząb, który nie został w porę wyleczony kanałowo. W zależności od stopnia zniszczenia zęba wymagać on będzie leczenia kanałowego lub usunięcia.

Obrzękowi może towarzyszyć złe samopoczucie, gorączka oraz dreszcze. Jak najszybciej należy zgłosić się do dentysty.
+
Gdy ząb się złamie
Najczęściej łamią się zęby leczone kanałowo. Dzieje się tak dlatego że:
 
  1. Zęby leczone kanałowo najczęściej mają bardzo zniszczoną przez próchnicę koronę zęba a więc ścianki zęba są cienkie i słabe.
     
  2. Pozbawione są miazgi, która odżywia ząb - przez co jest bardziej kruchy.
     
  3. Pozbawione są nerwu przez co na taki osłabiony ząb wywieramy (całkiem nieświadomie) dużo większą siłę podczas jedzenia.
+
Gdy ząb stały ulegnie wybiciu
Jest to sytuacja gdy ząb całkowicie wypadnie z zębodołu na skutek urazu. Należy umieścić ząb w pojemniku z czystą wodą, solą fizjologiczną lub mlekiem . Nie wolno oczyszczać zęba z zanieczyszczeń czy dokonywać przy nim jakichkolwiek manipulacji.

Bardzo ważne by zgłosić się do gabinetu jak najszybciej po to, by stomatolog mógł replantować ząb czyli umieścić go ponownie w zębodole. Im dłuższy czas przebywania zęba poza zębodołem tym mniejsze szanse powodzenia zabiegu replantacji.
+
Gdy złamie się proteza
Najważniejsze to nie dokonywać żadnych napraw samodzielnie. Nie wolno zaokrąglać brzegów odłamów-takie manipulacje utrudniają późniejsze prawidłowe złożenie protezy przez technika dentystycznego. Naprawy dokonuje się zwykle z dnia na dzień. Wymaga to pozostawienia na ten czas protezy w gabinecie.
+
Gdy proteza uwiera
Jeżeli uwiera nowa proteza należy zgłosić się do gabinetu w celu odciążenia miejsca urazowego. Bardzo ważnym jest by nie zwlekać z wizytą w gabinecie gdyż rana w miejscu uciskanym będzie się powiększać i w konsekwencji dłużej goić. Jeżeli uwiera "stara" proteza to najczęściej jest to znak, iż należy wykonać nową protezę.
+
Gdy odłamie się ząb od protezy
Absolutnie zabronione jest przyklejanie zęba samemu. Ogólnie dostępne kleje działają drażniąco na śluzówkę i mogą spowodować groźne powikłania. Tylko naprawa dokonana przez technika dentystycznego, po pobraniu przez stomatologa wycisku, jest w tej sytuacji właściwa.

Umów się na wizytę!

Skorzystaj z prostego formularza ON-LINE
lub ZADZWOŃ do nas!